Film Anna Karenina

Už v říjnu, jsme vám dávali typ na knížku z povinné četby. Jednalo se o knížku Anna Karenina od L. N. Tolstého. Nyní, pokud si nejste jistí, zda se odhodlat ke čtení takového románu, může vám v rozhodování pomoci nově natočený stejnojmenný film.

Britský režisér Joe Wright je známý především díky skvělým adaptacím románů, jako je například Pýcha a předsudek nebo Pokání. Oba tyto filmy sklidily ve většině případů velký úspěch. Díky čemuž bylo na nový projekt, tohoto několikrát oceněného režiséra, kladeno velké očekávání.

Názory se různí. Jsou tu tací, kteří pokládají Wrightovo nové dílo za dokonalost a na druhé straně jsou samozřejmě kategoričtí odpůrci.

Mně osobně pojetí tématu nekonečné lásky zasazené do divadelní scény velice nadchlo. Obsazení hlavních rolí slavnými herci, jako je například Keira Knightley nebo Jude Law je podle mě vynikající nápad, jak nalákat mladší generace a jejich představení postav mi přišlo opravdu přesvědčivé. Jejich herecké výkony podtrhuje dramatická hudba, která je vždy „ve správný čas na správném místě“ a diváka naprosto vtáhne do děje.

Musím ale uznat, že po přečtení knížky, vám může film přijít jako pouze stručný výčet nejdůležitějších událostí. I přes to, že film trvá déle než dvě hodiny, ani zdaleka nedokáže vystihnout přesné myšlenky a detailní popisy v Tolstého románu. Například francouzština, kterou postavy v knížce používají jako důkaz vzdělanosti a vznešenosti, by podle mého názoru děj o něco oživila. Zároveň obraz prostředí tehdejšího carského Ruska – krásný Petrohrad nebo Moskva – mi ve scéně celkem chyběl.

No buďme k sobě upřímní, pokud vás tento děj okamžitě nenadchne, je zcela jasné, že se nikomu nebude chtít otevírat tak „tlustou“ knihu. Tak právě pro vás tu máme tu správnou variantu, vychutnejte si ten samý děj v pohodlí vypolstrovaného sedadla v kině s popcornem a colou v ruce. Premiéru už sice nestihnete, ale například kino CineStar v Mladé Boleslavi nebo Hradci Králové má tento film stále na programu. Beru si vás na svědomí a vřele doporučuji. Podle mého, nebudete litovat.

Autor: Aneta Mauerová

Napsat komentář