MEMPHIS VZKAZUJÍ: Jděte za svým snem!

Honza Řičař, Pavel Urban, Matěj Horák a Kamil Šritr. I když ne v tomto složení, fungují už sedm let, a letos je proslavil jejich single s názvem Sunshine. Spousta lidí si po shlédnutí videoklipu s touto chytlavou písničkou myslí, že jde o britskou skupinu. Mýlí se. Memphis pochází z nedalekého Hradce Králové. Na jaře plánují vydat první oficiální debutové album, zda nám prozradí jeho název, se brzy dozvíme.

Jak vznikla vaše skupina?
Honza:
Poprvé jsme se potkali v roce 2005, kdy nám zavolal kluk jménem Jindra s nápadem založit kapelu. Doteď si pamatuju tu polorozpadlou vypůjčenou zkušebnu, ve které jsme se poprvé potkali. Jindra se po několika letech rozhodl odjet do zahraničí a skončit s muzikou. Až teprve v roce 2010 Memphis získal současnou podobu.

Proč zrovna Memphis?
Pavel:
Jméno dal kapele právě Jindra, který tenkrát kapelu zakládal. Memphis je největší město v Tennessee, kam se přestěhoval někdo z jeho rodiny. Nejspíš tím chtěl vyjádřit spojení rodiny.

Co vedlo k tvému rozhodnutí věnovat se hudbě?
Honza:
Nešlo ani tak o rozhodnutí, jako o zájem. Každý děláme, ať už vědomě nebo nevědomě činnosti, při kterých se cítíme dobře. U mě to bylo zpívání ve sboru, hraní na kytaru a pokusy o první kapelu. Asi největší roli u mě hrála nedůvěra ostatních. Je zvláštní, jak moc všichni podvědomě toužíme po podpoře ostatních, na druhou stranu nás ale přesný opak může nakopnout ještě víc.

Kdo píše texty písniček? 
Honza: Texty si píšu sám, proto se do nich promítá, co právě prožívám. Za každou písničkou stojí konkrétní inspirace.

Účastnili jste se spousty soutěží, proč ne nikdy televizních (například Česko Slovensko má talent…)?
Honza: Musím říct, že pro nás takové soutěže byly vždy cestou, jak se co nejrychleji dostat ke slávě a do médií. Bohužel ve většině případů se stává, že jak je rychlý vzestup, tak je rychlý i pád. Pro fungování v takových patrech showbusinessu je nutná kupa zkušeností a ty často chybí. Proto jsme se rozhodli jít cestou přirozeného vývoje a škrábat se nahoru po malých, ale podle nás stabilnějších krocích.

Nelitujete této cesty?
Honza
: Určitě té cesty nelitujeme. I když není jednoduchá, tak jsme získali spoustu zkušeností, které jsou pro nás k nezaplacení. Možná bychom mluvili jinak, kdyby naše kroky nesměřovali nahoru, ale my s klukama v kapele věříme, že když něco chcete a opravdu si za tím jdete, tak to dokážete.

Memphis existuje sedm let, proč se do povědomí lidí dostala až teď. Kde byl ten osudový zlom, a z neznámé kapely se stala “ta z rádia”?
Honza:
Jako ve většině oblastí, tak ani v hudbě vše nejde „raz – dva“. Samozřejmě, že na začátku jsme byli plný ideálů a měli pocit, že všechno půjde samo. Podle mě zlom byl v tom, že jsme vydrželi právě tak dlouho. Je spousta kapel, které z nejrůznějších důvodů skončí. My jsme si prošli řadou složitých situací, ale nikdy se nevzdali. Zní to asi trochu hloupě, ale pokaždé když „spadneš na zem“ a zase vstaneš, donutí tě to jít příště s větší opatrností a zároveň si vybrat lepší cestu. Je to vývoj, který nejde přeskočit. Za hodně vděčíme také lidem kolem nás, bez jejichž pomoci bychom se do rádií nikdy nedostali.

Kdo vám pomohl nahoru?
Honza:
Určitě sponzoři, které jsme „oběhávali“, abychom sehnali peníze na desku, náš producent Ecson Waldes, který s naším materiálem umí perfektně pracovat, Martin Červinka, který nás představil našemu současnému vydavatelství Brainzone, kde je spousta perfektních lidí, se kterými je radost spolupracovat. A samozřejmě nám hodně pomohl i náš stylista – Dušan Chrástek, který dohlíží na klipy, focení a domluvil nám spolupráci se značkou Lee, které jsme se stali Local Heroes. A mnoho dalších lidí.

Jak vidíte úspěch vašeho singlu Sunshine?
Pavel:
Opravdu to pro nás moc znamená. Když jsme kapelu zakládali, tak jedním z našich přání bylo dostat naši tvorbu do éteru. Jak jsme ale víc a víc pracovali a dostávali se výš a výš, tím jsme paradoxně víc a víc viděli, jak je těžké se prosadit. Je to pro nás velká výzva do budoucnosti, abychom nebyli „one-night band“.

Honza: V první řadě je to obrovská radost a neuvěřitelná podpora fanoušků. Kdyby mi někdo před sedmi lety řekl, že půjdu po obchodě a uslyším z rádia naši píseň, asi bych se pouze zasmál. V druhé řadě je to pro mě jeden z důkazů, že by každý měl jít za tím, čemu věří. Byl bych hrozně rád, kdyby tento úspěch Memphisu byl pro ostatní třeba jen malou motivací. Aby si lidi řekli, že když to dokázali čtyři kluci z Hradce, tak mohou i oni.

                     

Chystáte první oficiální album. Máte už název?
Honza: Název máme, ale je věnovaný pro jednoho člověka, proto bychom ho rádi představili až s deskou.

Kde proběhne křest?
Honza:
Křtít budeme v Hradci Králové na náměstí a v Praze.

Neplánujete v nejbližší době pustit do rádií další song?
Honza:
 Sunshine je v rotaci už od léta. Jsme hrozně rádi, že i teď v zimě, je pořád jednou z nejhranějších písní, a tak s novým singlem plánujeme přijít po novém roce.

Co byste popřáli vašim fanouškům a našim čtenářům k blížícím se Vánocům a novému roku?
Honza:
Předně bychom jim chtěli poděkovat za podporu, kterou nám dali v roce 2012. Tento rok byl pro nás neskutečně pozitivní, a to z velké části právě díky lidem, kteří za námi stojí, chodí na naše koncerty, píší vzkazy, předávají nám pozitivní emoce. Všem čtenářům přejeme pohodové Vánoce s pohádkami, dobrou hudbou a hlavně ať kolem sebe mají lidi, kteří stojí za to.

Děkujeme skupině Memphis za jejich čas a ochotu. Do budoucna přejeme, aby jejich další song byl minimálně tak úspěšný, jako již několikrát zmiňovaný Sunshine. A my se v roce 2013 možná dozvíme i něco o jiné skupině či zpěváku. Nechte se překvapit.

Autor: Veronika Kracíková

Příspěvek byl publikován v rubrice Rozhovory se štítky a jeho autorem je verca. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář