POVINNÁ ČETBA: F. M. Dostojevskij – Zločin a trest

Minule jsme vám nabízeli knížky spíše pro romantické duše. Teď tu máme pro změnu něco pro ty, kteří se zajímají o lidskou psychiku a život prostých lidí.

Psychologický román je vrcholným dílem Fjodora Michajloviče Dostojevského. Děj se odehrává ve druhé polovině 19. století v tehdejším carském Rusku. Hlavním hrdinou je chudý student Rodion Raskolnikov, který je nucen kvůli nedostatku peněz přerušit studium. Všechny jeho příjmy plynou pouze od matky a věcí zastavených u staré lichvářky Aleny Ivanovny. Zoufalost z bídného života donutí Rodiona k tragickému činu a to vraždě právě staré lichvářky. Nakonec je donucen zabít i její sestru, která se v době vraždy objeví v lichvářčině bytě. Začne ho však tížit svědomí a sužovat nekonečné deprese s výčitkami.

No a jak už to tak bývá, budu dělat skrblíka a konec si nechám pro sebe. Pokud vás téma a knížky zaujalo, rozhodně doporučuji si ji přečíst. Ze začátku se může zdát, že detailní popis a zdlouhavé vyprávění vás bude nudit a bude vám dělat problémy knihu dočíst. Ale hned jak se do čtení dostanete, děj vás do knihy naprosto vtáhne a budete rádi, že jste si tuto knížku vybrali.

Autor: Aneta Mauerová

Napsat komentář