J. W. Goethe – Utrpení mladého Werthera

Je tu čas Vánoc a k němu neodmyslitelně patří odpočinek. Nemusíte jen ležet u televize či počítače. Tento čas lze využít i pro čtení. Jednou z mnoha knížek, které stojí za to si přečíst, je i tento milostný román psaný v dopisech. Pochází z rukou německého prozaika a básníka J. W. Goethe.

O čem tedy příběh vypráví?
Werther přichází na venkov. Pomalu se seznamuje s okolím a chystá se na místní ples. Den plesu je tu, a hlavní postava spolu se svou tanečnicí a její společnicí se v kočáře vydávají na cestu. Mají se zastavit ještě pro Lottu. Werher je upozorňován, jak je krásná. Ovšem tomu nevěnuje pozornost, do té doby, než jí spatří. Na první pohled se zamiluje. Po plese Lottu stále navštěvuje. Dokonce se seznámí i s jejím snoubencem Albertem. Píše dopisy Vilémovi  a vyznává v nich zalíbení ke krásné dívce s kterou si tak rozumí. Popisuje jejich setkání a své pocity. Nic není tak jednoduché a nastává čas, kdy se ze snoubenců stávají manželé. Proto Werther odchází, aby byl od své lásky co nejdále. Může se snažit sebevíc, ale stále ho něco táhne zpět. Nevydrží, a vrací se. Lotta je provdána a náš hlavní hrdiny odmítán. Přemýšlí, zda má cenu žít. Všem namluví, že chce odjet. Nechá si vyrovnat účty, vrátí knihy, nechá si vyčistit oblečení (nosil modrý frak, žlutou vestu a holínky). Poprosí Alberta o půjčení zbraní na cestu a sama Lotta je čistí od prachu.
Co myslíte, zabije se nebo jeho láska plán prokoukne?
To vám samozřejmě neprozradím. Jak to celé dopadne se můžete dočíst v tomto poutavém příběhu, který se opírá o skutečnou událost a obsahuje některé autobiografické prvky. I když si možná myslíte, že nyní příběh znáte, mýlíte se. Zatajila jsem vám některé věci, které celý příběh propojují.
Autor: Veronika Kracíková

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Studium se štítky a jeho autorem je verca. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář